Szkolenie kancelaryjno-archiwalne

13 maja 2025 r. w Archiwum Państwowym w Kaliszu odbyło się szkolenie kancelaryjno-archiwalne z postępowania z dokumentacją na wypadek sytuacji kryzysowej dla pracowników Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. i prokuratur rejonowych. Gości przywitała dyrektor Archiwum. Dr Grażyna Schlender przedstawiła program szkolenia życząc jednocześnie ciekawych i owocnych zajęć.

Pierwszym prelegentem był ppłk Andrzej Krupiński, który zaznajomił słuchaczy z zagadnieniami związanymi z ochroną informacji niejawnych w oparciu o Ustawę z dnia 5 sierpnia 2010 r. Omówił dodatkowo Ustawę z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny w zakresie przestępstw przeciwko ochronie informacji, a także wskazał na wzory pism niejawnych o określonych klauzulach tajności.

Kierownik Oddziału I Kształtowania Narodowego Zasobu Archiwalnego Karol Andrzejewski przedstawił zasady przejmowania dokumentacji do archiwum zakładowego, przechowywania i zabezpieczenia zgromadzonej dokumentacji z prowadzeniem jej ewidencji, brakowania dokumentacji niearchiwalnej i przekazywania materiałów archiwalnych do archiwum państwowego.

Dokumentalista Aneta Burchard skupiła się na głównych zagrożeniach dla materiałów archiwalnych jak np. niewłaściwa temperatura w miejscu przechowywania, katastrofy naturalne (powódź, pożar), owady i gryzonie. Następnie omówiła w jaki sposób można chronić archiwalia z wykorzystaniem opakowań bezkwasowych, czy obwolut bawełnianych. Wyjaśniła jak trzeba postępować w przypadku katastrofy, gdzie decydujący jest czas reakcji. Słuchacze dowiedzieli się jak ratować zalane archiwalia, przeprowadzić ich selekcję, oczyszczanie, pakowanie, zamrażanie, liofilizację i dezynfekcję.

Goście zwiedzili także Archiwum, w tym magazyny, a na koniec otrzymali stosowne zaświadczenia o ukończeniu szkolenia. W zajęciach wzięli udział pracownicy: Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp., Prokuratury Rejonowej w Jarocinie, Kaliszu, Kępnie, Krotoszynie, Ostrowie Wlkp., Ostrzeszowie, Pleszewie.